Oferty pracy IT

Niestety sytuacja na rynku pracy w Polsce zauważalnie pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Zaledwie rok temu znalezienie dobrej oferty pracy it czy też oferty pracy w rachunkowości lub branży gastronomicznej było bardzo łatwe. Wówczas to nie pracownik szukał pracodawcy, tylko pracodawca szukał pracownika. W 2021 roku po ponad dwunastu miesiącach pandemii koronawirusa jest jednak całkowicie odwrotnie. Obecnie liczba miejsc pracy skurczyła się po roku o kilkanaście procent. W tym samym czasie nie zmniejszyła się natomiast liczba osób wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy w Polsce. Oznacza to, że popyt na pracowników znacząco się zmniejszył, natomiast podaż pracowników utrzymała się na bardzo podobnym poziomie co jeszcze rok temu.

Oferty pracy IT

Nie dziwi więc, że bezrobocie w Polsce w 2021 roku zaczyna rosnąć z miesiąca na miesiąc i niewykluczone, że jeszcze w tym roku przekroczy niebezpieczny próg dziesięciu procent. Sytuacja jest zła i pogarsza ją na dodatek fakt coraz szybciej rosnącej inflacji. Obecnie inflacja wynosi ponad 5 procent i jej skutki można odczuć już dziś podczas robienia zakupów najpotrzebniejszych towarów i usług. Ceny prawe wszystkich towarów i usług wzrosły w ciągu roku o co najmniej kilka procent. W przypadku niektórych obszarów wzrosty te wynoszą nawet kilkadziesiąt procent. Szczególnie mocno podrożały ceny usług kosmetycznych i fryzjerskich, a także ceny ubezpieczeń.

Czy to oznacza, że wszędzie jest źle i polska gospodarka notuje spadki w każdej z dziedzin naszego życia ekonomicznego?

Nic bardziej mylnego. Istnieją oczywiście nadal takie branże i zawody, które nie ucierpiały w żaden sposób na skutek trwającej pandemii koronawirusa. Najlepszym przykładem takiej branży mogą być sklepy internetowe, które oferują sprzedaż różnego rodzaju towarów za pośrednictwem stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Branża sklepów internetowych zanotowała w 2020 roku nawet kilkunastoprocentowe wzrosty zysków. Wiąże się to oczywiście z faktem lodckownów podczas których większość osób była zmuszona do spędzania większości dnia w czterech ścianach. Skutecznie uniemożliwiało to dokonywanie zakupów tradycyjnymi metodami. Drugą branżą, która zyskała dzięki epidemii COVID-19, jest branża kurierska i dostawcza. W końcu wszystkie towary zakupione przez internet muszą zostać przez kogoś dowiezione. I właśnie w tym momencie do gry wkraczają najwięksi gracze na rynku kurierskim. Branża dostawcza miała się w 2020 roku tak dobrze, że była w stanie pozwolić sobie na oferowanie swoim klientom licznych promocji, które miały przyciągnąć ich do siebie.

Redakcja buzzz.pl