IT
Tutaj jesteś

Rodzaje zawodów w branży IT

23 sierpnia 2021 IT branża it zawody

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż zarówno w Polsce, jak i na świecie i w związku z jej rozmiarem, ciężko określić osoby zajmujące się tą dyscypliną jako ‘informatyków’, co jeszcze 15-20 lat temu miało miejsce i było najzupełniej normalne. Dziś jednak informatykiem może być zarówno programista, sieciowiec, tester jak i wdrożeniowiec, a każda z tych profesji różni się od innych i często jedynym wspólnym mianownikiem okazuje się fakt, że dana osoba pracuje z komputerem.

Zawody w IT

W związku z tym branża IT zawody ma różne i mówiąc komuś, że pracujemy w IT wcale nie wyjaśniamy, czym się zajmujemy, gdyż jest to bardzo ogólne określenie. Jest to szczególnie problematyczne dla osób, które dopiero chciałyby wejść do tej branży i planują swoją edukację czy karierę. Na samym początku bowiem warto wiedzieć, na co powinniśmy się przygotować na danych stanowiskach.
Można więc zdecydować się na karierę osoby technicznej, zajmującej się sprzętem, jego doborem, konfiguracją, naprawą awarii. Często na takim stanowisku należy też ogarniać instalację oprogramowania, a niekiedy jest ono połączone z zadaniami sieciowca, czyli osoby parającej się utrzymaniem sieci wewnętrznej, serwerów, połączeń z internetem i bezpieczeństwem tych połączeń.

Kolejną drogą jest programowanie

Mamy tu wiele różnych technologii, mnóstwo języków, w których można się szkolić i potem pracować, warto jednak przed wyborem sprawdzić co obecnie jest szerzej wykorzystywane na rynku pracy, a co dopiero kiełkuje lub wręcz zamiera i jest powoli wycofywane. Nigdy też nie powinniśmy się ograniczać do jednej technologii, bo sytuacji, gdzie będziemy mieli kontakt tylko z jednym konkretnym językiem nie ma zbyt wiele.
Skoro był programista, to musi być też tester. Testerów możemy podzielić na manualnych i automatycznych. Ci pierwsi tworzą scenariusze testowania oprogramowania napisanego przez programistów i po kolei je przeklikują, starając się odnaleźć luki w działaniu a także w bezpieczeństwie. Niewątpliwie jest to bardzo kreatywny zawód, choć z pozoru może na taki wcale nie wyglądać. Testerzy automatyczny zaś dodatkowo powinien umieć stworzyć własne programy, które przetestują programy napisane przez programistów i pomogą w ten sposób w realizacji zadania.
Oprócz trzech wyżej wymienionych i chyba najpopularniejszych zawodów, w branży IT możemy spotkać ich dużo więcej. Są wdrożeniowcy, pracownicy helpdesku i servicedesku, osoby zajmujące się utrzymaniem tworzonej infrastruktury, czy wreszcie project managerzy, team leaderzy, product ownerzy i wiele innych. Z pewnością warto dokładniej przyjrzeć się temu rynkowi, zanim zdecyduje się w którą stronę warto podążyć i która ze ścieżek kariery będzie nam najbardziej pasować.

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kolory w marketingu