Tutaj jesteś

L4 na wypowiedzeniu – jak je załatwić?

18 listopada 2021 Praca l4 na wypowiedzeniu

Właśnie przechodzisz na okres wypowiedzenia, ale jako że masz już serdecznie dość swojego miejsca pracy i dosłownie wszystkiego tego, co się z nim wiąże, planujesz wziąć sobie l4, byleby tylko nie musieć już postawić nogi w praktycznie byłej firmie? Takie kombinacje nie są wcale niczym dziwnym. Wiele osób próbuje postępować podobnie, bo też na okresie wypowiedzenia nikt już się specjalnie nie stara, więc można wręcz uznać, że pójście wtedy na l4 jest dobrym wyjściem z sytuacji – i dla pracownika, i dla pracodawcy. Czy jednak l4 na wypowiedzeniu upoważnia cię do uzyskiwania normalnego wynagrodzenia chorobowego? Czy przypadkiem wysokość tego wynagrodzenia nie ulega obniżeniu z uwagi na zmianę charakteru pracy? No i czy w ogóle takie zwolnienie lekarskie jest akceptowane przez pracodawców? O tym wszystkim co nieco sobie dzisiaj powiemy.

L4 na wypowiedzeniu

Oczywiście nawet będąc na wypowiedzeniu, wciąż przysługuje ci możliwość skorzystania z płatnego l4, czyli urlopu chorobowego. Nikt, absolutnie żaden pracodawca nie może od ciebie oczekiwać tego, że w momencie, gdy będziesz źle się czuć i będziesz w stanie zarazić innych pracowników, pojawisz się w miejscu pracy i stawisz czoła czekającym na ciebie obowiązkom. Masz wrażenie, że łapie cię grypa? Od kilku dni dokucza ci wysoka gorączka i wciąż utrzymujący się kaszel, ale nie chcesz przechodzić na l4, bo boisz się, że właśnie z uwagi na twój aktualny okres wypowiedzenia zostanie ono uznane za próbę wymigania się od wypełniania obowiązków? Przede wszystkim zmień więc swój sposób myślenia. Zdrowie zawsze powinno być dla ciebie najważniejsze. To, że pracodawca pomyśli sobie, że oszukujesz, będzie tylko jego problemem, a nie twoim. Jeżeli więc uważasz, że w twojej sytuacji takie rozwiązanie będzie najlepsze, po prostu udaj się na l4 na wypowiedzeniu, oczywiście wcześniej konsultując się z lekarzem i właśnie od niego uzyskując zwolnienie od pracy z powodu problemów zdrowotnych.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

Warto tu zaznaczyć, że nawet takie wzięte l4 nie jest w stanie doprowadzić do wydłużenia okresu wypowiedzenia. Ten okres jest stały. Nie ma też takiej opcji, aby l4 doprowadziło do unieważnienia wypowiedzenia czy jakichkolwiek innych zmian w dokumentacji. Po prostu przechodzisz na urlop zdrowotny i jednocześnie znajdujesz się na wypowiedzeniu. Ponadto przez cały ten czas możesz pobierać przysługujące ci wynagrodzenie chorobowe. Niezgodną z prawem praktyką jest też zwalnianie pracowników przebywających na l4. Warto więc po prostu znać swoje prawa, aby w razie czego móc walczyć o swoje.

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spawacz praca

Praca spawacza i jej zalety

19 listopada 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

spawacz praca