Tutaj jesteś

Najważniejsze elementy przy zawieraniu umowy o kredyt hipoteczny

17 sierpnia 2021 Finanse na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym

O ile nie możesz kupić domu w całości za gotówkę, znalezienie odpowiedniej nieruchomości to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to wybór najlepszego rodzaju kredytu hipotecznego. Prawdopodobnie będziesz spłacać swój kredyt hipoteczny przez długi czas, dlatego ważne jest, aby znaleźć taki kredyt, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi. Kiedy pożyczasz pieniądze od pożyczkodawcy, zawierasz umowę prawną na spłatę tej pożyczki przez określony czas.

Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym

Pierwszą ważną rzeczą jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. W tym celu bank przeprowadzić swego rodzaju kontrolę prosząc tym samym o dostarczenie szeregu dokumentów. Jeśli twoja zdolność kredytowa nie wygląda zbyt dobrze, możesz zrobić wiele prostych rzeczy, które mogą poprawić twój wynik. Na przykład zamknij konta kart kredytowych. Należy pamiętać, że wysokie dochody wcale nie są gwarancją pozytywnej decyzji co do przyznania kredytu, ważnym aspektem jest także historia dotychczasowych zobowiązań.
W dzisiejszych czasach każdy bank udzielający kredytu wymaga wkładu własnego. Niestety minęły już czasy kiedy zakup można było finansować w całości z kredytu. Warto więc zwrócić wagę na wartość wkładu własnego, z reguły jest to 20%. Zdarza się, że banki w obawie przed stratą klientów obniżają pułap do 10%, jednak wymagają obligatoryjnie posiadania dodatkowego ubezpieczenia. To natomiast jest już dodatkowym kosztem ponoszonym w kieszeni kredytobiorcy. W skali czasu trwania kredytu może to być dość duża kwota.

Istotną kwestią jest również wybór rat

Dostępne są dwa rozwiązania, pierwsze z nich oferuje rady na stałym poziomie, drugie raty malejące. Pierwsza opcja w praktyce sprowadza się do spłacania odsetek a później kapitał. W związku z tym kapitał i naliczone od niego odsetki są zmienne. Kredyt spłaca się wolnej i jest po prostu droższy.
Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale powoduje znacznie wyższą ratę w pierwszych latach spłacania kredytu.
Kolejną bardzo ważną kwestią, nad którą wszyscy zastanawiają się w pierwszej kolejności, jest oprocentowanie. Większość ofert proponowanych przed banki opiera się na zmiennym oprocentowaniu. Składową tego elementu jest zmienna stopa procentowa WIBOR oraz stała marża naliczana przez bank. Cały proces zmiany stóp procentowych odbywa się co trzy miesiące. I z taką częstotliwością będzie się również zmieniać rata naszego kredytu. Warto też zwrócić uwagę na marżę. Banki bardzo często zawierają w umowie informację o marży, która po określonym czasie będzie miała inny poziom w stosunku do tego z dnia zawarcia umowy o kredyt hipoteczny.

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

green screen w marketingu