Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Zdecydowana większość z nas może pochwalić się kontem osobistym, a więc takim, na którym gromadzie bieżące środki finansowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby otworzyć również drugi rachunek i przeznaczyć go przede wszystkim do oszczędzania.

Konto oszczędnościowe – czy warto?

Konto oszczędnościowe to znakomity sposób na stopniowe wypracowywanie zysku. Sprawdza się także wówczas, gdy chcemy zgromadzić większą kwotę, obawiamy się jednak, że łatwo znajdziemy przeznaczenie dla wszystkich środków znajdujących się w danym momencie na koncie osobistym. Oczywiście, konta tego typu różnią się między sobą. Wybór tego najlepszego nie jest szczególnie trudny, wymaga jednak pewnej wiedzy.
Jednym z pierwszych pytań, jakie możemy sobie zadać w tym kontekście jest zresztą pytanie o to, czy posiadanie konta oszczędnościowego ma w ogóle sens. Rosnąca inflacja sprawia, że trudno liczyć na spektakularne zyski, zwłaszcza gdy odkłada się niewielkie kwoty. Możemy jednak przekonać się o tym, że atrakcyjne oprocentowanie nie jest jedyną zaletą konta oszczędnościowego. Wcale nie mniej ważne jest to, że stanowi ono tamę, jaką można postawić przed nierozważnie wydawanymi środkami finansowymi.

Przekazywanie pieniędzy

Przekazywanie pieniędzy na drugie konto sprawia, że nie są one tak dobrze widoczne. Owszem, nadal możemy nimi dysponować, staje się to jednak bardziej skomplikowane. Tego rodzaju bariera psychologiczna często przyczynia się do tego, że konto spełnia swoje funkcje dzięki samemu istnieniu.
Skoro jednak oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest wysokie, być może lepszym posunięciem okaże się decyzja o zainwestowaniu nie w konto jako takie, ale w lokatę? Tylko pozornie lokata jest lepszym rozwiązaniem. Również w jej przypadku nie ma dziś mowy o realnym zysku, pieniądze stają się jednak znacznie trudniej dostępne. Jeśli nasze życie jest spokojne i wolne od wstrząsów, nie jest to problem. Jeśli jednak zmienia się, brak szybkiego dostępu do oszczędzanych pieniędzy może okazać się problematyczny. Nikt nie planuje, oczywiście, perturbacji finansowych. Doświadczenie życiowe uczy nas jednak, że mogą pojawić się one nieoczekiwanie.
Konto oszczędnościowe nadal jawi się jako atrakcyjny i bezpieczny instrument finansowy. Ułatwia gospodarowanie pieniędzmi, pomaga w zarządzaniu domowym budżetem, a jednocześnie pozwala nam wyrabiać dobre nawyki związane z oszczędzaniem. Nie wszystkie rozwiązania tego typu są równie ciekawe, aktualizowane systematycznie rankingi kont z pewności pomogą nam jednak w znalezieniu takiego, które będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Redakcja buzzz.pl