Tutaj jesteś

Historia kredytowa – czym właściwie jest i co musisz o niej wiedzieć?

7 grudnia 2021 Finanse Historia kredytowa

Co zwiera raport BIK? Czy BIK rejestruje wszystkie informacje o wziętych kredytach? Jak stworzyć pozytywną historię kredytową? Czy otrzymanie karty kredytowej również wymaga sprawdzenia w BIK?

Podejmując decyzję o wzięciu kredytu, warto liczyć się z tym, że bank będzie wymagał od nas szczegółowych informacji, a w zwłaszcza historie kredytową. Jest to główny warunek przychylnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Wszelkie informacje o osobach, które dostały kiedykolwiek kredyt gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Po otrzymaniu wniosku o kredyt bank prosi BIK o informacje na temat kredytobiorcy, a zwłaszcza terminowych spłat poprzednich kredytów. Każde kłopoty w spłacie długów są odnotowywane w rejestrze. Warto pamiętać, że dane będące w Biurze Informacji Kredytowej nie są tajne, każdy ma do nich nieograniczony dostęp. Rejestr ten dotyczy każdego kredytu, każdej pożyczki, a także zakupów na raty. Niestety należy mieć na uwadze, że kiepska historia kredytowa często uniemożliwia zaciągnięcie kolejnej pożyczki. 

Dlaczego BIK rejestruje wszystkie informacje o wziętych kredytach?

Bank udzielając kredytobiorcy pożyczki podejmuje pewne ryzyko. Nie zawsze jest pewność, że dany kredytobiorca spłaci go w terminie, o ile w ogóle spłaci. Kredytobiorcy szukając najbardziej opłacalnej pożyczki sprawdzają ranking kredytów bądź ranking kart kredytowych a także podstawowe wiadomości o instytucjach finansowych, natomiast banki muszą uważnie przeanalizować wszystkie dane osoby, starającej się o pożyczkę lub kartę kredytową. Informacje znajdujące się w Biurze informacji Kredytowej pozwalają bankom zmniejszyć ryzyko udzielonego kredytu. Osoba, która poprzednie pożyczki spłacała z opóźnieniem, bądź nie spłacała wcale właściwie nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Jeśli interesuje nas konkretnie tematyka karty kredytowej, warto zapoznać się rankingami tworzonymi przez fachowców. Jednym z nich jest Jacek Gacoń, twórca strony jakdorobic.pl, gdzie znajdziemy stale aktualizowany ranking kart kredytowych.

Tworzenie historii kredytowej – jak zrobić to w odpowiedni sposób?

Pierwsze informacje w BIK zapisywane są niedługo po złożeniu wniosku o kredytowego. Kiedy zacznie się proces spłaty zobowiązań, każde opóźnienie odnotowywane jest w rejestrze. Należy pamiętać, że BIK to nie tylko i wyłącznie kredyty i pożyczki, ale również zakupy ratalne, karty kredytowe, debety na kartach, a nawet poręczenia. W dłuższej perspektywie planując wzięcie kredytu, opłaca się wcześniej zbudować korzystną historię kredytową. Jakiekolwiek informacje o spłacanych w określonym momencie zobowiązaniach są uaktualniane raz w tygodniu. Po opłaceniu całego kredytu bank sprawdzający nie ma już wglądu do dawnych zobowiązań, chyba że kredytobiorca na to zezwoli.

Opłaca się to zrobić, gdyż pozwala to na stworzenie dobrej historii kredytowej, jeśli zobowiązania były spłacane w terminie. W takiej sytuacji informacje o osobie, która stara się o kredyt są udostępniane instytucjom finansowym najdłużej przez okres 5 lat. Taką zgodę na dostęp do danych można odwołać w dowolnym momencie. Tworząc pozytywną historię kredytową opłaca się robić zakupy na raty, nawet jeżeli stać nas na zakup od ręki. Taką pożyczkę można spłacić wcześniej, i w bazie danych BIK od razu dostępne sią pozytywne informacje na temat naszej historii zobowiązań. Użytecznym narzędziem może okazać się także karta kredytowa. Rozsądne korzystanie z niej, a także spłacanie zobowiązań o czasie również przyczyni się do odnotowania pozytywnych opinii w BIK. Wbrew pozorom stworzenie korzystnej historii kredytowej nie jest problematyczne, wystarczy jedynie zadbać o regulowanie wyznaczonych zobowiązań o czasie. 

Raport BIK co zawiera? 

Instytucja finansowa przed udzieleniem pożyczki musi zebrać dokładne dane na temat przyszłego kredytobiorcy. W ten sposób minimalizuje ryzyko. Jeśli osoba, która składała wniosek w swojej historii kredytowej ma opóźnienie w spłatach, lub nie spłacała ich wcale, instytucja finansowa na pewno nie rozpatrzy wniosku kredytowego pozytywnie. Dlatego banki często korzystają z danych zebranych przez BIK, gdyż jest to wiarygodne źródło informacji. Nie ma przeciwwskazań, aby z tej bazy danych skorzystała osoba fizyczna przed staraniem się o kredyt. Po uregulowaniu niewielkiej opłaty można otrzymać sprawozdanie, w którym zawarte są dane o otrzymanych kredytach. W raporcie znajdują się również informacje na temat historii kredytowej, w tym również uregulowanych zobowiązaniach.

Można tam znaleźć dane o ratach kredytów oraz opłaty za media i telefon. W raporcie znajduje się wskaźnik naszej sytuacji płatniczej i jakichkolwiek opóźnieniach w płatnościach. Na końcu raportu znajduje się informacja o indywidualnej ocenie Biura Informacji kredytowej policzonej na podstawie wszystkich danych. BIK dysponuje odpowiednią formułą matematyczną, która pozwala na wyliczenie scoringu, czyli inaczej mówiąc oceny punktowej. Wysoka ilość punktów w scoringu informuje, że przyszły kredytobiorca jest wiarygodny i z dużym prawdopodobieństwem spłaci swoje zobowiązanie w wyznaczonym czasie.

Nie można zapominać, że oceniana jest także częstotliwość ubiegania się o kredyty. Ocena zostaje zaniżona, w sytuacji bezskutecznego ubiegania się o kredyt. BIK analizuje także informacje od jak dawna kredytobiorca ma do czynienia z kredytami. Nie ulega wątpliwości, że długa historia kredytowa z terminowymi spłatami skutkuje wysokimi ocenami w scoringu. Osoby posiadające karty kredytowe powinny pamiętać, że maksymalne zużycie limitów kredytowych BIK zazwyczaj ocenia jako ryzykowne. Najlepiej oceniane jest umiarkowane wykorzystanie tychże limitów. Warto zawczasu postarać się o stworzenie pozytywnej historii kredytowej, co z pewnością ułatwi otrzymanie pożyczki.

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

green screen w marketingu