Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Zbliża się październik. Wielu studentów wykorzystuje obecny jeszcze czas wakacji na odpoczynek po ciężkim roku akademickim, jak również po zakończonej nie dawno sesji. Warto jednak już teraz zastanowić się nad swoją przyszłością.

Doświadczenie zawodowe – jak je zdobyć?

Coraz więcej firm zatrudniając pracowników ma coraz wyższe wymagania odnośnie aplikujących osób. Oprócz wykształcenia, najczęściej wyższego, konieczna jest znajomość języków obcych, a także doświadczenie zawodowe. Dlatego tak ważne są praktyki studenckie w trakcie trwania studiów. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z zatrudnienia studentów, gdyż jest to dla nich korzystne finansowo. Wszelkiego rodzaju praktyki studenckie, jak również staże pracy odbywane przez młodych, to dla pracodawców dodatkowa osoba, która wykona daną pracę w firmie, a nie jest to pracownik zatrudniony na umowę o pracę, czyli koszty zatrudnienia są o wiele niższe niż w przypadku zatrudnienia osoby bez tego statusu.

Praca dla studentów

Ponadto studenci, to w większości osoby młode, które dopiero wkraczają na rynek pracy, gotowe do wielu poświęceń, niejednokrotnie posiadające wiele ciekawych pomysłów, nie znudzone stanowiskiem pracy. Są to ludzie, którzy wnoszą powiew świeżości do biura.

Dla młodych to również szansa na zdobycie ważnego dla nich doświadczenia zawodowego, którego nie dadzą studia na najlepszej uczelni, gdyż sama teoria nigdy nie zastąpi praktyki. Dzięki uczestniczeniu w tego rodzaju projektach można łatwiej przyswajać wiedzę, gdyż przekazywane przez wykładowców tematy, połączone ze zdobytą w praktyce wiedzą, otwierają umysł na prezentowane zagadnienia. Poza stroną merytoryczną otwiera się strona praktyczna.
Często bywa tak, że ktoś, kto sprawdzi się na praktyce zawodowej, pokaże swoje możliwości pracodawcy, zostaje w późniejszym czasie zatrudniony już na umowę o pracę. Jest to najłatwiejszy sposób zatrudnienia, gdyż omija się najczęściej cała procedurę rekrutacji oraz okres próbny, co wiąże się również z wysokością wynagrodzenia.
Wiadomą rzeczą jest, że jednoczesne studiowanie i praca są trudnym wyzwaniem, ograniczają wolny czas, możliwość imprezowania, jednak uczą zaradności, konsekwencji, dają możliwość poznania nowych ludzi, a także zdobycia wiadomości od osób pracujących na danym stanowisku od lat. Jest to nieocenione, gdyż życie zawodowe niejednokrotnie stawia przez nami różne wyzwania i nie mając doświadczenia, nie wiadomo w jaki sposób je rozwiązywać. Natomiast doświadczona osoba w sposób spokojny podchodzi do tych problemów, wie w jaki sposób je rozwiązać i właśnie to podejście będzie się starała nam przekazać.

Redakcja buzzz.pl