Tutaj jesteś

Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować?

17 listopada 2021 Praca rekrutacja zdalna

W dobie pandemii koronawirusa większość biur i innych miejsc pracy zaczęła funkcjonować zupełnie inaczej niż dotychczas. Pracownicy zostali odesłani do domów. Przez wiele miesięcy, w niektórych miejscach aż do dziś, nikt nie przychodził do stacjonarnych miejsc pracy, a wszyscy działali wprost ze swoich domów, musząc przyzwyczaić się do pracy zdalnej. Nawet rekrutacja zdalna stała się normą. Nie można było przeprowadzać jej „normalnie”, bo nie można było spotykać się w większym gronie obcych osób, z którymi nie dzieliło się miejsca zamieszkania, dlatego pracodawcy zaczęli radzić sobie inaczej i niektórym tak bardzo przypadły te nowe rozwiązania do gustu, że korzystają z nich do dziś.

Rekrutacja zdalna

Zdalna rekrutacja wciąż jednak potrafi być nowością dla potencjalnych pracowników. Nieraz nie mają oni pojęcia o tym, jak może ona wyglądać i przez to nie wiedzą też, jak się do niej przygotować, nawet jeśli chcą to zrobić. Czy na videokonferencję należy ubrać się tak samo oficjalnie i elegancko jak na biznesową rozmowę w cztery oczy? Czy rozmowa rekrutacyjna online też trwa przynajmniej te piętnaście albo dwadzieścia minut, czy może jest dłuższa albo wręcz przeciwnie – krótsza? Na te pytania warto na pewno zdobyć odpowiedzi jeszcze przed wzięciem udziału w zaplanowanym spotkaniu. Nie ma sensu rozpoczynać go w stresie. To napięcie jest niestety wyczuwalne nawet przez ekran monitora czy telefonu komórkowego, a żadna osoba występująca po drugiej stronie nie odbierze go w sposób pozytywny, bynajmniej.

Jak się przygotować?

Do rekrutacji online na pewno trzeba się przygotować pod względem technicznym. Należy sprawdzić, czy ma się w pełni naładowany laptop bądź telefon oraz czy ma się stałe łącze z Internetem (nic nie powinno go przerwać). Rekrutacja zdalna, podobnie jak ta odbywająca się w „tradycyjnych” warunkach, wymaga od potencjalnych pracowników odpowiedniego wyglądu. Schludna prezencja jest jak najbardziej wskazana. Lepiej więc nie siadać do komputera w potarganym t-shircie czy w ogóle w jakimś zwykłym dziennym ubraniu, a założyć albo garnitur (w przypadku mężczyzn), albo jakąś klasyczną prostą garsonkę. Przygotowanie tyczy się również zebrania wszystkich dokumentów, o które osoba ubiegająca się o stanowisko może zostać poproszona podczas rozmowy. Na pewno będzie to CV, ale też i dawne umowy, certyfikaty potwierdzające ukończenie wybranych szkoleń czy np. dyplomy za specjalne osiągnięcia w zawodzie. Do rekrutacji warto też pozytywnie się nastawić. Osoba, która sprawia wrażenie, jak gdyby bała się własnego cienia, nikogo do siebie nie przekona.

Redakcja buzzz.pl

Redaktorzy buzzz.pl to zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, ekonomii, IT, marketingu i pracy. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i biznesowo oraz w poszerzaniu wiedzy na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i gospodarką. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami w obszarze biznesu i technologii. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spawacz praca

Praca spawacza i jej zalety

19 listopada 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

spawacz praca