Jaką ochronę przedemerytalną należy wybrać?

Zgodnie z kodeksem pracy ochrona przedemerytalna wymusza na pracodawcy następujące czynności: jeżeli pracownikowi brakuje 4 lat do emerytury pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę. Zgodnie z artykułem 39 ochrona przedemerytalna skierowana jest do tych osób które osiągną wiek emerytalny za 4 lata.

Dwie różne rzeczy

Jeżeli spojrzymy na na różne dyskusje które toczą się w Polsce możemy stwierdzić, że emerytura oraz wiek emerytalny to dwie różne rzeczy. Jednak niezależnie od przekonań panujących wśród ludzi są rozumiane w sposób przestarzały. Przedstawienie zmiany wieku emerytalnego są porównywalne z reformą emerytalną, która to niezależnie od naszego punktu widzenia czy zmian przyniesie nam wyraźną poprawę dobrobytu. Niestety dzisiejsze patrzenie na żwawość ekonomiczną osób w podeszłym wieku ujawnia przed nami w pierwszej kolejności to iż ich byt materialny w żaden sposób nie jest uzależniony od wieku emerytalnego oraz to że w dzisiejszym wieku samo podejście do wieku emerytalnego musi ewoluować, jak wszystkie nasze aspekty życiowe.

Jaką ochronę przedemerytalną należy wybrać?

Coraz częściej w debacie publicznej posługujemy się wiekiem emerytalnym w sposób przestarzały co zaciemnia nam obraz i jest w istocie nieaktualne. Nie mówimy tu tylko i wyłącznie o tym, że wydłużył nam się wiek życia od czasów drugiej wojny światowej. Na sprawność ekonomiczną naszych seniorów ma wpływ wiele czynników. Dzisiaj osoba starsza posiada zdecydowanie lepszą opiekę medyczną, są lepiej wykształcone, posiadają szeroką wiedzę cyfrową, są odbiorcami przeróżnych programów zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego. W odróżnieniu od poprzednich dekad dziś Polska opiera się w głównej mierze na pracy umysłowej, a nie ciężkiej pracy fizycznej. Warto zadać sobie w tym miejscu pytanie czy to są jednoznaczne argumenty, które kazały by naszym politykom podwyższyć wiek emerytalny? Nie mówimy tu o takiej sytuacji by zmusić te mniej zaangażowane osoby powyżej 65 roku życia do pracy. Jest to porównywalny objaw starego już myślenia o aktywności ekonomicznej starszych osób oraz osób w wieku ekonomicznym, jak obwieszczanie, że 65 lat to normalna granica aktywności ludzkiej. Coraz więcej osób w wieku emerytalnym ma całkiem dobre powody do skończenia pracy w wieku emerytalnym. Nawet jeśli ich emerytura będzie znacznie mniejsza niż pensja, którą aktualnie otrzymują. Zazwyczaj te osoby, które osiągają wiek powyżej 60 lat boją się, że mogą zostać zwolnione przez swojego pracodawcę. Ponieważ w takim wieku bardzo ciężko jest znaleźć dobrze płatną pracę.

Redakcja buzzz.pl